Jak picie wody wpływa na organizm? Dowiedz się ile należy pić oraz jaką wybrać

zakwaszenie organizmu
Zakwaszenie organizmu – czym jest i jak mu zapobiec?
8 sierpnia 2016
dieta ubogoenergetyczna
Dieta ubogoenergetyczna – zalety i przykładowy jadłospis
29 sierpnia 2016

Woda to podstawowy element naszej codziennej diety, o którym należy szczególnie pamiętać. Pierwszym i zarazem najważniejszym argumentem przemawiającym za spożywaniem wody w dużych ilościach jest fakt, że woda daje nam życie, składamy się w ponad 60% właśnie z wody. Co więcej każda czynność fizjologiczna organizmu wymaga zużycia określonej ilości wody. Woda nieustannie zostaje wydalana z naszego organizmu, głownie w moczu, ale też w kale, parze wodnej jaką wydychamy wraz z powietrzem jak również w postaci łez. Dzięki wodzie możliwe jest działanie enzymów trawiennych oraz wchłanianie pokarmu w jelitach.

 

Jak picie wody wpływa na organizm?

Mówiąc o piciu wody w dużych ilościach, mamy na myśli oczywiście zalecaną dzienną porcję. Zazwyczaj ludzie nie piją wody w ilościach takich jak wymaga tego ich organizm, lecz piją wtedy kiedy odczuwają pragnienie. Otóż w tym miejscu widać największy popełniany błąd żywieniowy. Pragnienie to pierwszy sygnał mówiący o początkowym stadium odwodnienia organizmu. Rozsądnym byłoby w ogóle nie dopuszczać do takiej sytuacji i dbać o regularne nawadnianie organizmu. Woda oprócz tego, że jest niezastąpiona dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, to wpływa również na efekt wizualny naszego ciała.

Woda przede wszystkim wpływa bardzo korzystnie na proces odchudzania. Reguluje przemianę materii i przyspiesza metabolizm. Ponadto za sprawą wody mamy zdecydowanie lepszy nastrój. Woda poprawia również nasze samopoczucie. Aby zwiększyć skuteczność odchudzania warto przed każdym posiłkiem wypić szklankę wody. Woda pozwala też pozbyć się cellulitu, nawilża ciało i nadaje skórze zdrowy, odżywiony wygląd. Pomaga również w utrzymaniu równowagi pH ustroju, zapobiega chorobom nerek, serca, zabezpiecza przed chorobami nowotworowymi, usuwa toksyny z organizmu. Szczególnie cenne jest picie wody na pusty żołądek. W czasie snu organizm zwykle regeneruje uszkodzone komórki, usuwa niepotrzebne bądź szkodliwe produkty przemiany materii. Wypicie około 2 szklanek wody dziennie pomaga w pozbyciu się szkodliwych substancji poza organizm.

Picie wody na czczo neutralizuje też niekorzystne działanie używek, tytoniu, bakterii czy innych szkodliwych substancji na nasze narządy wewnętrzne. Dobrze jest też wypić choć jedną szklankę wody przed snem, w celu ułatwieniu organizmowi transportu toksyn. Woda pomaga również spalić niepotrzebne tłuszcze i kalorie. Jednocześnie wypełnia żołądek zmniejszając tym samym uczucie głodu.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem wideo Magdy Pęgowskiej z bloga Fit Food Polska, która również porusza temat picia wody.

Skutki picia zbyt małej ilości wody

Optymalnie jest wypijać 30 ml wody na 1 kilogram wagi ciała. W celu obliczenia ile powinno się wypić litrów wody w ciągu dnia, najlepiej jest podzielić masę ciała przez 30. Zatem, jeśli ktoś waży 93 kilogramy, to powinien wypić (93:30=3,1) litrów wody. Przyjmuje się jednak, że dorosły człowiek powinien wypić minimum 1,5 litra wody dziennie. Jeśli zaś nie dostarczy się do organizmu tej minimalnej zalecanej ilości wody w ciągu dnia, wówczas może odbić się to poważnymi konsekwencjami na zdrowiu. Te niepożądane skutki to m.in. pojawiające się uczucie znużenia i osłabienia, bóle i zawroty głowy, senność, przegrzanie ciała, drżenie rąk, zanikanie maści stawowej, ból mięśni, bóle kości, liczne skurcze czy sucha skóra. Takie skutki są już wywołane po utracie ok. 3% wody. Jeśli organizm utraci ok. 20% wody, wówczas jest to już poważne odwodnienie organizmu, gdzie istnieje już realne zagrożenie życia.

Długotrwały niedobór płynów w organizmie powoduje zaburzenie pracy wątroby oraz nerek. Przyczynia się też do zaburzenia trawienia, zagęszczenia soków trawiennych oraz podrażnień błony śluzowej żołądka. Skutki niedoboru płynów w organizmie mogą mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje u dzieci. Przejawiają się one poprzez biegunkę, wymioty, a w przypadku niemowląt może bardzo szybko doprowadzić do śmierci dziecka.

 

W jaki sposób najlepiej pić wodę?

Bardzo ważny jest też sposób picia wody w ciągu dnia. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie pić dużych ilości na raz. Taki sposób jest nieefektywny, obciążający dla nerek i może rozciągać ściany żołądka. Ważne jest aby organizm nawadniać systematycznie, małymi łykami i głównie przed jedzeniem oraz ok. pół godziny po zjedzeniu. Nie należy natomiast pić wody w czasie jedzenia, gdyż spowalnia to proces trawienia i utrudnia metabolizm.

 

Zbyt duża ilość wypijanej wody

Jak we wszystkim, tak i w piciu wody należy zachować umiar. Spożywanie odpowiedniej ilości wody jest jak najbardziej korzystne, a nawet niezbędne dla organizmu, jednak picie wody w zbyt dużej ilości może okazać się szkodliwe. Jak wcześniej wspomniano optymalnie powinno się dostarczać do organizmu wodę w ilości ok 30 ml na 1 kilogram masy ciała. Średnio więc wychodzi to ok. 2 litry na dorosłą osobę. W skrajnych przypadkach nadmiar wody w organizmie może doprowadzić nawet do obrzęku mózgu bądź śmierci. Wówczas gdy stan wody w organizmie jest wysoko ponad normę, spada poziom jonów sodu, a komórki pęcznieją. Nadmiar wody może też doprowadzić do zatrucia wodnego. Symptomy takiego zjawiska to np. nudności, opuchlizna, osłabienie czy powracające bóle głowy.

 

Jaką wodę warto pić?

Spośród dostępnych wód butelkowanych wyróżnia się głównie wodę źródlaną, mineralną oraz leczniczą.

rodzaje wód inforgrafika

Rodzaje wód – infografika

Woda mineralna

Jest wodą podziemną, pochodzącą z udokumentowanych zasobów wód podziemnych. Jest wydobywana z jednego lub z kilku otworów naturalnych bądź wierconych i jest pierwotnie czysta pod względem chemicznym oraz mikrobiologicznym. Głównym czynnikiem jaki wyróżnia wodę mineralną spośród innych wód to jej stabilny skład mineralny. Ponadto woda mineralna posiada też właściwości mające znaczenie fizjologiczne, które powodują pozytywne oddziaływanie na zdrowie.

Wody mineralne dzieli się ze względu na zawartości rozpuszczonych składników mineralnych przypadających na 1 litr wody. Wody bardzo niskozmineralizowane zawierają w 1 litrze nie więcej niż 50 mg składników mineralnych. Jest to stosunkowo bardzo mało. Wody niskozmineralizowane to takie, które na 1 litr zawierają od 50 mg do 500 mg rozpuszczonych składników mineralnych. Wody średniozmineralizowane natomiast zawierają od 500 mg do 1500 mg składników mineralnych na 1 litr wody. I ostatni rodzaj wód mineralnych to te najbardziej wartościowe wody wysokozmineralizowane. Wody wysokozmineralizowane zawierają powyżej 1500 mg na 1 litr. Tego ostatniego rodzaju wód nie można natomiast spożywać codziennie ze względu na bardzo wysoką zawartość składników mineralnych.

 

Woda źródlana

To woda podziemna, wydobywana z krystalicznie czystych źródeł, z warstw podziemnych płytszych. Jest to woda zwykle zmineralizowana, lecz nisko, a czasami bywa też średniozmineralizowana. Jest wodą czystą zarówno pod względem chemicznym jak i mikrobiologicznym. Zawiera ona poniżej 1000 mg składników mineralnych na 1 litr. Woda źródlana jest wodą przeznaczoną do systematycznego spożywania bez jakichkolwiek ograniczeń bądź przeciwwskazań. Wodę źródlaną mogą używać wszyscy ludzie bez względu na wiek oraz stan zdrowia.

 

Woda stołowa

Jest to tzw. woda modyfikowana, gdyż powstaje ona poprzez dodanie wody mineralnej lub źródlanej. W przypadku dodania wody mineralnej istnieje też możliwość dodania soli mineralnych, które zawierają przynajmniej jeden składnik o właściwościach fizjologicznych. Składnikiem takim może być np. magnez, wapń, sód, siarczany, węglowodany bądź węglany. Woda stołowa, która powstaje natomiast poprzez dodanie wody źródlanej, może również powstać przez dodanie soli mineralnych do naturalnej wody mineralnej. Wody stołowe są przeznaczone głównie dla osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, dla osób, które pracują w szczególnie ciężkich warunkach klimatycznych jak i dla sportowców.

 

Wody lecznicze

Są pozyskiwane ze specjalnych źródeł leczniczych i mają specyficzne właściwości farmakodynamiczne. Charakteryzują się bardzo dużą zawartością składników mineralnych, zawierają ich w sobie ponad 4000 mg/l. Zawierają też przynajmniej jeden element leczniczy, który wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Wody lecznicze pomagają w walce z wieloma schorzeniami oraz poważnymi chorobami. Nie powinny być jednak nadużywane, tylko stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Pakowane są zazwyczaj do ciemnych, szklanych butelek lub do dużych kartonowych opakowań. W przypadku butelek plastikowych są to wyłącznie opakowania ekologiczne typu PET.

 

Wody mieszane

Stanowią mieszankę naturalnych wód mineralnych o zróżnicowanych składach. Mieszanie tych wód następuje w określonych proporcjach.

 

Wody smakowe

Stanowią mieszankę wody mineralnej i wody źródlanej oraz dodawane są do tej mieszanki wód sztuczne aromaty owocowe. Zwykle wody smakowe są słodzone oraz zawierają chemiczne konserwanty.

 

Zawartość minerałów

W poszczególnych wodach powinno być ponad 50mg/l magnezu, ponad 150mg/l wapnia, ponad 250mg/l siarczanów oraz nie mniej niż 600mg/l wodorowęglanów. Jest to optymalna ilość potrzebna do zaspokojenia średniego zapotrzebowania organizmu na dane składniki.

 

Wody gazowane czy niegazowane?

Wody gazowane, czyli te sztucznie nasycone dwutlenkiem węgla zaleca się szczególnie po dużym wysiłku fizycznym. Szczególną właściwością jest to że woda gazowana znacznie szybciej wchłania się do przewodu pokarmowego oraz pobudza produkcję moczu. Ponadto dzięki dwutlenkowi węgla zawartemu w wodzie organizm szybciej i sprawniej pozbywa się toksyn. Gaz zawarty w wodzie zdecydowanie utrudnia rozwój bakterii, a więc woda po otwarciu dłużej nadaje się do spożycia. Jednak woda gazowana ma też swoje mroczne strony. Bąbelki zawarte w wodzie gazowanej rozpychają ścianki żołądka, podrażniają śluzówkę przewodu. Woda gazowana ma też jedną bardzo niekorzystną cechę, gdyż powoduje zbyt szybkie gaszenie pragnienia, zanim organizm zdąży się wystarczająco nawodnić.

 

Jaką wodę najlepiej wybrać?

Wybierana przez nas woda powinna być dobrana odpowiednio do potrzeb oraz sprawności fizycznej danego organizmu. Wskazane jest, by na co dzień pić wodę źródlaną, szczególnie w przypadku niemowląt i małych dzieci. Woda mineralna przeznaczona jest zwłaszcza dla osób pracujących ciężko, fizycznie, w wysokich temperaturach, aby uzupełnić utracone minerały. Osoby, które mają szczególne problemy z nadciśnieniem tętniczym powinny wystrzegać się picia wody o dużej zawartości sodu, zaś wybierać te które mają dużą ilość magnezu. Wodę z dużą zawartością wodorowęglanów powinny spożywać przede wszystkim osoby, które mają problemy z refluksem żołądka lub nadkwasotę. Wodorowęglany mają taką właściwość, iż neutralizują kwasy żołądkowe oraz przynoszą ulgę w przypadku zgagi. Wody lecznicze natomiast powinno się stosować zazwyczaj w sytuacji kiedy lekarz uzna, że jest taka potrzeba.

Mówiąc w dalszej kolejności o wodach gazowanych i niegazowanych, to wybór wody pod tym względem zależy od indywidualnej preferencji. Nie ma to większego znaczenia dla zdrowia, więc w tej kwestii nie ma konkretnych zastosowań bądź przeciwwskazań. Wybierając wodę powinniśmy zatem patrzeć w jakich warunkach pracujemy i co na chwilę obecną jest najbardziej wskazane dla naszego organizmu. Wybierając wodę, nie powinno się nastawiać na jedną konkretną markę czy rodzaj, ale co jakiś czas zmieniać wodę zgodnie z aktualnym stanem zdrowotnym oraz kondycją organizmu.

 

Podsumowanie

Picie wody jest bardzo ważnym elementem codziennej diety. Warto wyrobić sobie taki nawyk, aby przez cały dzień systematycznie nawadniać organizm. Woda jest kluczowym elementem w gospodarce całego organizmu. Uczestniczy w każdym elemencie procesu fizjologicznego organizmu. Wraz z wodą organizm pozbywa się szkodliwych toksyn i trujących substancji. Ponadto trzeba pamiętać, że woda cały czas jest wydalana z naszego organizmu zarówno w moczu, kale, pocie, przy oddychaniu, poceniu się czy nawet w postaci łez. Poza tym, że woda jest obecna podczas każdej czynności fizjologicznej, to też znacznie wpływa na nasz wygląd. Spożywanie odpowiedniej ilości wody wpływa pozytywnie na wygląd skóry i cery. Ciało staje się odpowiednio nawilżone od środka co widoczne jest również na zewnątrz.

 

Wpływ wody na organizm człowieka

Znamiennym rezultatem jaki zawdzięczamy również wodzie jest szybsza przemiana materii. Dzięki temu, że metabolizm w organizmie działa prawidłowo, chudniemy. Regularne picie wody wpływa bardzo korzystnie na efekt jakim jest smukła, zgrabna sylwetka. Co więcej woda niweluje wszelkie oznaki zmęczenia, senności czy drażliwości, gdyż przy odpowiednio nawodnionym organizmie, zazwyczaj wszelkie nieprawidłowości zostają unormowane.

Jednak pomimo, faktu, że woda to obowiązkowy i podstawowy składnik naszej codziennej diety, to jednak nie można jej nadużywać. Bywają skrajne przypadki, gdzie ludzie wypijają od 6 do nawet 10 litrów wody. Jednak taka ilość jest zdecydowanie ponad normę i ma to swoje odbicie w gospodarce hormonalnej organizmu. Należy więc korzystać z dóbr natury, tym samym dbając o zdrowie, jednak nie można popadać w skrajności. Woda jest bardzo potrzebna jednak spożywana w optymalnych ilościach. Jeśli chodzi o rodzaje wód to opisane powyżej wody są bardzo zróżnicowane zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem organizmu.

Dobierając wodę zwracać uwagę przede wszystkim na etykietę znajdującą się na butelce. Etykieta zawiera szczegółowe informacje jakie pierwiastki i minerały zawiera dany rodzaj wody i w jakich ilościach. Przy wyborze wody warto też pamiętać o zmianie rodzaju spożywanych wód wraz ze zmianą kondycji zdrowotnej naszego organizmu. Poszczególne wody są odpowiednie dla osób pracujących fizycznie, niemowląt, kobiet w ciąży czy osób o wzmożonym wysiłku umysłowym. Niewątpliwie woda jest szczególnie istotnym płynem dostarczanym do organizmu każdego dnia. Warto więc zapoznać się z działaniem poszczególnych składników jakie znajdują się w wodzie oraz posiadać ogólną wiedzę na temat rodzaju wód, które spożywamy każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *