Grejpfruty to owoce charakteryzujące się niską kalorycznością, dużą zawartością witaminy C i beta-karotenu. Dzięki swoim niezastąpionym właściwościom pomagają walczyć z wysokim poziomem cholesterolu oraz wzmacnia odporność. Co więcej grejpfruty zawierają bardzo dużą ilość wody i włókien roślinnych. Dlatego też spożywając te owoce w umiarkowanych ilościach nie odczuwamy głodu. Grejpfruty zawierają również dużą ilość błonnika, potasu i fosforu. Dzięki zawartości błonnika wzmożony jest proces spalania tłuszczu. Potas pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz skutecznie walczyć z nadciśnieniem. Fosfor natomiast wspomaga pracę serca i nerek. Grejpfruty obfitują w jeszcze jeden bardzo istotny składnik jakim jest narynginina. Substancja ta powoduje pobudzenie wątroby do rozkładania tłuszczy, wspomaga pracę jelit i przyspiesza przemianę materii.
Grejpfruty uznawane są za owoce zawierające duże źródło energii, toteż spożywając te owoce nie powinniśmy się obawiać o uczucie zmęczenia, osłabienia czy znużenia.
Dieta grejpfrutowa trwa stosunkowo krótko i charakteryzuje ją niska kaloryczność. Kuracja oparta na diecie grejpfrutowej polega na codziennym spożywaniu grejpfrutów, jak również jaj oraz mięsa. Dieta grejpfrutowa nazywana jest odmianą diety hollywoodzkiej i szczególnym powodzeniem cieszyła się w latach 30 XX wieku. Menu tej diety jest bardzo niskokaloryczne i niskowęglowodanowe. Większość produktów diety grejpfrutowej to produkty pochodzenia zwierzęcego. Dziennie spożywa się trzy posiłki, przy czym do każdego posiłku dołącza się pół grejpfruta. Dieta grejpfrutowa nie powinna trwać dłużej niż 14 dni. Niektórzy dietetycy natomiast twierdzą, że dieta powinna trwać maksymalnie jeden tydzień. Stosując się do zaleceń diety grejpfrutowej można schudnąć ok. 4 kg, w zależności od stanu zdrowia organizmu.
Podczas stosowania diety grejpfrutowej należy pamiętać, aby ze swojego jadłospisu zupełnie wyeliminować sól. Nie należy również przygotowywać posiłków smażąc je na tłuszczu. Lepiej jest przyrządzać posiłki gotując na parze, grillując lub piec w piekarniku. Dla zwiększenia efektów odchudzania oraz dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia należy każdego dnia wypijać około dwóch litrów wody mineralnej. Wskazane jest również picie pomiędzy posiłkami herbatek ziołowych.
Przede wszystkim dieta grejpfrutowa zalecana jest dla osób zdrowych, nie przyjmujących żadnych leków, wykazujących się prawidłową gospodarką hormonalną. Jeśli jednak zdiagnozowane byłyby jakiekolwiek dolegliwość, jak np. problemy z krzepliwością krwi, czy inne zaburzenia medyczne, wówczas stosowanie diety jest wysoce niewskazane.
Ze względu na bardzo niską kaloryczność oraz małą różnorodność w diecie, kuracja nie jest wskazana zwłaszcza dla osób wykonujących ciężką, fizyczną pracę. Dieta nie jest również przeznaczona dla osób przeciążonych psychicznie i umysłowo, mających alergię na cytrusy, dla osób o szczególnych potrzebach żywieniowych jak np. dzieci, kobiety w ciąży czy karmiące piersią.
Dieta zapewnia bardzo szybkie rezultaty. Efekty są wypadkową nie tylko deficytu energetycznego, ale również działania samego grejpfruta. Aktywne związki grejpfruta wspomagają proces spalania tkanki tłuszczowej i hamują apetyt. Dużym atutem jest również fakt, że stosowanie diety nie jest skomplikowane, posiłki są proste i szybkie w przyrządzaniu.
Dłuższe stosowanie tej diety doprowadzić może do powstawania niedoborów pokarmowych w organizmie oraz nasilenia stanów zapalnych. Aktywne składniki grejpfrutów powodują zwiększenie metabolizmu wielu różnych związków jak np. estrogenu czy ziołowych środków leczniczych. Może być to przyczyną powstawania różnych schorzeń w tym również chorób nowotworowych. Menu diety grejpfrutowej jest niezwykle monotonne i przy spożywaniu zbyt dużej ilości grejpfrutów wywołuje uczucie głodu. Dieta jest bardzo restrykcyjna, dlatego też utrzymanie jej wymaga dużej samodyscypliny.
Dieta grejpfrutowa oprócz swoich właściwości odchudzających, stanowi też doskonałe oczyszczenie dla organizmu. Grejpfruty wyróżniają się wśród owoców bardzo dużą zawartością minerałów, witaminy C oraz błonnika dzięki któremu właściwie nie odczuwamy wcale głodu. Co więcej przyspieszają przemianę materii i ułatwiają trawienie. Należy jednak mieć na uwadze, że stosowana zbyt długo mogłaby się okazać szkodliwa dla organizmu. Dieta grejpfrutowa ma ograniczoną ilość witamin i minerałów, a do tego charakteryzuje się niską kalorycznością. Dlatego też należy przestrzegać, aby dieta grejpfrutowa trwała najlepiej tydzień czasu, a w wyjątkowych sytuacjach nie dłużej niż 14 dni. Po jedno lub dwu miesięcznej przerwie dietę można powtórzyć.