Dieta Atkinsa – co powinieneś o niej wiedzieć?

dieta grejpfrutowa
Dieta grejpfrutowa – poznaj zdrowotne właściwości grejpfrutów
10 listopada 2016
Dieta paryska dr Cohena, czyli tajemnica zdrowia i piękna Francuzek
29 maja 2017

Dieta Atkinsa została opracowana z początkiem lat 70- tych przez nowojorskiego kardiologa Roberta Atkinsa, zwana jest też dietą niskowęglowodanową i polega przede wszystkim na przyjmowaniu niskiej ilości węglowodanów. Obniżona podaż węglowodanów jest uzupełniana zwiększoną liczbą przyjmowanych białek oraz tłuszczy. Dopuszczalna dzienna ilość cukrów to 72g. Stosowanie diety prowadzi do osiągnięcia przez organizm stanu ketozy. Stan ketozy oznacza, że organizm jest zmuszony do użycia własnych, zmagazynowanych tłuszczów w celu uzyskania energii. Wynalazca tej diety twierdził, że główną przyczyną nadwagi są cukry proste oraz złożone, a więc węglowodany. Ten rodzaj diety jest szczególnie rozpowszechniony w Ameryce i Wielkiej Brytanii. Osoby odchudzające się mogą spożywać bez ograniczeń przysmaki mięsne bez obaw o przybranie masy ciała. Przestrzegając restrykcyjnie zasad diety, miesięcznie można chudnąć nawet 5 kilogramów.

 

Dla kogo przeznaczona jest dieta Atkinsa?

Przede wszystkim dieta przeznaczona jest dla osób dorosłych i zdrowych. Ze względu na ścisłe zasady diety, które dotyczą wykluczenia z jadłospisu wszelkich węglowodanów, dieta przeznaczona jest przede wszystkim dla osób o silnej woli. Osoby podejmujące się tej kuracji powinny mieć też nienaganne wyniki potwierdzający dobry stan wątroby i nerek. Powszechnie wiadomo, że węglowodany odgrywają bardzo ważną rolę u osób uczących się i przejawiających duży wysiłek umysłowy. Dlatego też eliminując zupełnie węglowodany z jadłospisu, mózg nie będzie w stanie efektywnie pracować. Zatem dieta bezwęglowodanowa jest zdecydowanie przeciwskazana osobom, u których odnotowuje się duży wysiłek umysłowy.

 

Co należy jeść w diecie Atkinsa?

Dietę można podzielić na 3 etapy, gdzie każdy etap powinien trwać około 2 tygodni.

Etap I: w tej fazie należy ilość spożywanych węglowodanów zmniejszyć do 20 g na dobę. Wyeliminować z jadłospisu należy takie produkty jak pieczywo, owoce, warzywa zawierające skrobię, mleko, jogurty oraz produkty zbożowe. Należy natomiast wprowadzać do jadłospisu takie produkty jak sałatę, szpinak, kapustę, por, seler, szparagi, pietruszkę, kalarepę, pomidorów, cebuli, groszku cukrowego, ogórka czy cukinii.

Etap II: ten etap jest określany jako dieta właściwa i ilość spożywanych węglowodanów należy zmniejszyć tu już do 30-50 g na dobę. Jadłospis w tym etapie staje się coraz bardziej różnorodny, dozwolone jest spożywanie owoców o niskim indeksie glikemicznym. Owoce mające niski indeks glikemiczny, zawierają tym samym niską zawartość węglowodanów i są to np. maliny, jagody, truskawki. Dopuszczone jest również spożywanie większej ilości warzyw.

Etap III: ten etap diety jest nazywany docelowym, na całe życie. W tej fazie dominują jak nietrudno się domyśleć tłuszcze i białka, ale można też stopniowo zwiększać ilość spożywanych cukrów. Należy jednak pamiętać, że spożywanie cukrów jest dozwolone pod warunkiem, że nie będzie łączone z jajkami oraz tłuszczami zwierzęcymi. Jadłospis w tej fazie powinien składać się z 3 dań głównych i 2 przekąsek.

 

Jakich efektów ubocznych można się spodziewać podczas stosowania diety bezwęglowodanowej?

Pierwsze symptomy zwiastujące skutki uboczne w zmianie żywienia to bóle głowy, zmęczenie, wyczerpanie, pogorszenie nastroju, zaparcia. Następnie po kilku tygodniach stosowania diety następuje zupełna zmiana w samopoczuciu osoby odchudzającej się. Widoczna staje się euforia, radość, a nawet lekka satysfakcja z wytrwania pierwszych dni kuracji odchudzającej. Ten wspaniały stan niestety mija po ok 2-3 miesiącach (w przypadku jeśli dieta została przedłużona). Po tak długim czasie stosowania diety bezwęglowodanowej pojawiają się takie objawy jak zaburzenia apetytu, nadmierne odczuwanie pragnienia, zmiany zapachu potu, moczu oraz oddechu, wzmożona senność oraz nieustanne zaparcia. Dlatego też stosując tak długo dietę, należy być w stałym kontakcie z lekarzem.

 

Zalecenia w stosowaniu diety

  1. Przed rozpoczęciem stosowania diety bezwęglowodanowej warto skonsultować się z lekarzem i zbadać aktualny stan zdrowia. Warto też poradzić się specjalisty czy sugerowana dieta jest optymalna dla naszego zdrowia, czy może jednak lepiej zastosować inny rodzaj diety.
  2. W czasie trwania kuracji odchudzającej, posiłki należy zjadać wolno i delektować się każdym kęsem. Warto pamiętać, aby przygotowując posiłki nie podjadać w trakcie poszczególnych produktów, ale przystąpić do jedzenia, dopiero kiedy posiłek będzie w pełni gotowy do spożycia.
  3. Zbyt długie stosowanie diety bezwęglowodanowej niesie za sobą ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Optymalny czas trwania tej diety to 2 do 3 tygodni. Przedłużanie diety wiąże się z poważnym ryzykiem dla organizmu.
  4. Ponadto dieta nie jest wskazana dla osób przejawiających takie zaburzenia jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, czy zbyt wysoki poziom cholesterolu.
  5. Warto kurację odchudzającą uzupełnić odpowiednią dawką ruch, jaki jest szalenie ważny dla naszego zdrowia. Systematyczny ruch na świeżym powietrzu pozwala dotlenić komórki naszego ciała, usprawnić pracę serca, układ krążenia, uregulować poziom ciśnienia tętniczego krwi, ujędrnić ciało.
  6. Stosując dietę należy koniecznie uzupełniać poziom witamin w organizmie poprzez suplementy witaminowe i minerały, gdyż dieta jest niestety uboga w tego typu składniki.
  7. Należy wypijać każdego dnia przynajmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej.

 

Przykładowy jadłospis

Wariant I

Śniadanie: jajecznica z 2 jajek z cebulką i bekonem + 4 pomidorki koktajlowe

Drugie śniadanie: sałatka z kurczakiem

Obiad: delikatny kapuśniak na kiełbasie + na deser jogurt sojowy

Podwieczorek: kabanosy drobiowe

Kolacja: klopsiki w sosie pomidorowym

Wariant II

Śniadanie: twarożek z 200g białego sera o niskiej zawartości tłuszczu, łyżki mleka, połowy zielonego ogórka, kawałka żółtej papryki, 2 rzodkiewek + szklanka zielonej herbaty

Drugie śniadanie: kilka orzeszków pistacjowych + szklanka niegazowanej wody mineralnej

Obiad: indyk gotowany na parze razem ze szpinakiem i szparagami + 2 niewielkie pomidory + 1 ogórek kwaszony + bubek niesłodzonego kompotu z owoców

Podwieczorek: 150g awokado + szklanka niegazowanej wody mineralnej

Kolacja: surówka z sałaty zielonej, cukinii i kalarepy z dodatkiem oliwy z oliwek + szklanka herbaty niesłodzonej.

 

Zalety diety

  • dieta jest skuteczna
  • powoduje zmniejszenie złego cholesterolu na rzecz zwiększenia dobrego cholesterolu
  • nie trzeba ciągle liczyć kalorii
  • nie odczuwa się głodu
  • dostarcza dużo kwasów tłuszczowych omega- 3 i omega- 6, które są zawarte w rybach

 

Wady diety

  • złe samopoczucie, zaparcia, wymioty, bóle głowy
  • niedobory ważnych składników odżywczych, w tym głównie magnezu i sodu,
  • skaza moczanowa,
  • próchnica,
  • zakwaszenie organizmu,
  • w skrajnych przypadkach choroby układu krążenia, miażdżyca oraz udar mózgu

 

Podsumowanie

Dieta Atkinsa jest stworzona głównie z myślą o osobach lubiących jeść w dużej mierze mięso oraz nabiał. Zdaniem autora diety najbardziej tuczące są cukry proste. To one przyczyniają się do powstawania tkanki tłuszczowej, zaś nie odgrywają szczególnej roli w procesie odżywiania organizmu. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że węglowodany pełnią bardzo ważną funkcję w odżywianiu mózgu. Organizm ma zapotrzebowanie ok. 100 g węglowodanów na dobę. W sytuacji kiedy występuje niedobór węglowodanów, organizm może nieprawidłowo spalać tłuszcze co przyczynia się do zakwaszenia organizmu. Zatem decydując się na rozpoczęcie diety bezwęglowodanowej, należy wcześniej skonsultować się z lekarzem w celu sprawdzenia stanu zdrowia i zasięgnięcia opinii co do planowanej diety. Warto pamiętać też, aby widząc efekty jakie przynosi stosowanie diety, nie pokusić się o dalsze przedłużanie jej bez konsultacji z lekarzem. Nawet z najlepszymi rzeczami trzeba zachować umiar, gdyż w nadmiarze mogą wywoływać zupełnie odwrotne rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *