Czarna herbata – jakie ma właściwości?

Catering dietetyczny - na czym polega, czy warto, gdzie szukać?
Catering dietetyczny – na czym polega, czy warto, gdzie szukać?
19 września 2022
Jak trenować w domu?
Jak trenować w domu?
28 października 2022
Pokaż wszystkie
Czarna herbata - jakie ma właściwości?

Za oknem wszystko wskazuje na to, że zbliża się jesień. Najpopularniejszym napojem spożywanym o tej porze roku jest herbata. Chcesz sprawdzić, jakie właściwości ma ta esencja? Sprawdź, co warto wiedzieć o czarnej herbacie i poznaj jej cenne działanie. 

Czarna herbata – czym dokładnie jest?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów herbat. Do najpopularniejszych zaliczają się takie odmiany jak:

  • zielona,
  • czerwona,
  • biała,
  • owocowa.

Wiele osób podkreśla jednak, iż królową tego rodzaju napojów jest herbata czarna. Ta sprowadzana jest głównie z regionów takich, jak Zhejiang, Hunan, Fujian, Hubei, Yunnan. Jej liście zbierane są na tych plantacjach, a następnie poddawane są procesowi więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia. Wszystkie te etapy pozwalają na uzyskanie mieszanek gotowych do parzenia w domu. 

Jaki skład ma czarna herbata?

Skład czarnej herbaty jest zależny od tego, od jakiego producenta pochodzi produkt. Najczęściej mieszanki zawierają jednak takie substancje jak alkaloidy (teobromina, teofilina, teanina oraz kofeina). Parzone liście mają w składzie również katechiny i polifenole, które jako przeciwutleniacze odpowiedzialne są za zapobieganie uszkodzeniom komórek organizmu. Czarna herbata wysokiej jakości, posiada również swoim składzie bardzo cenne składniki. Posiada ona bowiem między innymi:

  • witaminy A, C, B1, B2, K,
  • magnez,
  • cynk,
  • wapń. 

Wysokiej jakości czarną herbatę w wielu wersjach sprowadzanych od sprawdzonych producentów można znaleźć w sklepie Cafe Silesia. Mieszanki herbaty cenione są za wysokiej jakości skład, a także doskonały aromat i smak.  

Jakie właściwości ma czarna herbata?

Regularne picie czarnej herbaty polecane jest wielu osobom. Może to bowiem zapewnić sporo korzystnych właściwości. Dobrze przygotowany napar sprawia, że liście wykazują działanie zdrowotne. Aby odpowiednio przyrządzić czarną herbatę, należy pamiętać o tym, aby suszu nie zalewać wrzącą wodą. To bowiem sprawi, że niektóre składniki ulotnią się lub stracą swoje działanie. Najlepiej, jeśli woda ma ok. 90 stopni Celsjusza.  

Do najbardziej docenianych właściwości czarnej herbaty zalicza się jej działanie pobudzające. Jest ona więc idealna dla osób, które zmagają się z ciągłym zmęczeniem. Napar jest także przydatny w momencie wykonywania czynności wymagających skupienia. Cenny skład zawiera bowiem wcześniej wspomniane alkaloidy, które odpowiedzialne są za usprawnianie procesów myślowych. Czarna herbata wspomaga także procesy trawienne. Bogata zawartość polifenoli działa na organizm oczyszczająco. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się wszelkich toksyn i szkodliwych składników.